Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów.
"Przerwana lekcja muzyki" Susanna Kaysen
Czy zatem każdy, kto widział to samo co ja, udawał, że widzi co innego? Czy więc szaleństwo to tylko kwestia zaprzestania udawania?"Przerwana lekcja muzyki" Susanna Kaysen
"Przerwana lekcja muzyki" to książka wspomnień. Wspomnień tych, o których każdy człowiek chciałby zapomnieć. Susanna Kaysen została umieszczona przez swoich bliskich w szpitalu psychiatrycznym z powodu rozpoznania u niej występowania osobowości borderline.
Podczas dwóch lat spędzonych w szpitalu poznaje całkiem inny świat. Ona, poukładana, choć trochę zbyt wrażliwa i nie potrafiąca się odnaleźć w świecie, musi zmierzyć się z panującym na oddziale rygorem, z surowymi zasadami oraz z całą gamą zaburzeń psychicznych pacjentek dzielących z nią każdy dzień.
Dzięki jej zwierzeniom oraz obserwacjom mamy możliwość zajrzenia w całkiem nieznany i nierozumiany świat. Możemy poczuć na własnej skórze, jak to jest być więźniem własnego umysłu, demonów, własnych lęków.
Dlaczego warto to przeczytać
Mogłabym wypisać w tym miejscu tysiące powodów dlaczego. Ale nie zrobię tego. Podam jedynie jeden powód - ze względu na temat i historię. Nieczęsto nadarza się okazja, aby stać się kimś innym, doświadczyć czegoś nieznanego. Książka ta nie jest przyjemna i radosna; jest mroczna, czasem przerażająca swą treścią... ale jest fascynująca.
Na co zwrócić uwagę
Każdy człowiek jest całkowicie odmienną jednostką, ma swoje własne emocje, własny świat. Błędy, często popełniane nieświadomie, potrafią zniszczyć człowieka, jego psychikę, przyszłość, mogą płynąć na to, kim się stanie. Spojrzenie na świat oraz rzeczywistość w szpitalach psychiatrycznych, szczególnie praktyk z lat 60.
Ostatnie słowo o książce
"Przerwana lekcja muzyki" to książka potrzebująca trochę więcej czasu niż pięć minut, mimo iż nie jest to obszerna pozycja. Podobnie jest z ochotą - trzeba chcieć przeczytać tę książkę, aby móc całkowicie zatopić się w historii oraz w mrocznych zakamarkach nie tylko pomieszczeń, lecz przede wszystkim w mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu. Jest to przecież historia świata tak bardzo nieznanego.
3 komentarze
powieściopisarka = (female) novelist?
ReplyDeleteyes, you're right. in Polish "novelist" is "powieściopisarka" [female]. but "novelist" is also the same word for Polish "powieściopisarz"[male]. thank you for submitting your question. have a good day.
DeleteDiekuje bardzo!
Delete