Susan Hill : Kobieta w czerni

By Małgorzata Mikos - 13.9.16


 
      "Kobieta w czerni" to powieść z pogranicza horroru oraz powieści gotyckiej z 1983 roku. Powieść napisana w stylu typowej powieści gotyckiej doczekała się wielu adaptacji filmowych i radiowych, ale największy sukces odniosła adaptacja teatralna.
      Adaptacja teatralna stworzona przez Stephena Mallatratt'a miała swoją premierę w 1987 roku w Stephen Joseph Theatre w Scarborough. W 1989 roku produkcja miała swoją premierę w Londyńskim West End i od tamtej pory jest ona wystawiana bez przerwy. Adaptacja ta jest najdłużej wystawianym przedstawieniem w historii West End. 
    Sztuka teatralna odniosła niesamowity sukces w Londynie, ale także w wielu krajach na całym świecie.


       "Kobieta w czerni" to powieść łącząca horror i typowo gotycką historię o duchach, której akcja toczy się w świetnie nakreślonym Wiktoriańskim świecie. 
        Historia zdaje się być prostą, ale to nie jest prawda. Z biegiem akcji jesteśmy świadkami wielkich zmian, zwrotów akcji, przez co, również nasze rozmyślania dotyczące historii ulegają zmianie. Czytając powieść nie jesteśmy tak naprawdę pewni tego, co jest prawdą a co jedynie przewidzeniem, kto jest prawdziwy, a kto jest duchem, kto jest dobry, a kto - ucieleśnieniem przerażającego zła.

       "Kobieta w czerni" rozpoczyna się, kiedy Arthur Kipps, główny bohater książki zmuszony jest opuścić pomieszczenie po poproszeniu o opowiedzenie jakiejś historii o duchach. Nie potrafi spełnić prośby, ponieważ przed wieloma laty sam przeżył niesamowitą i przerażającą sytuację, w której pojawił się duch, a raczej upiór z piekła. Decyduje się więc zapisać swe wspomnienia z pobytu w przeklętym miejscu oraz opowiedzieć o wszystkim, co wydarzyło się później. Zaczyna pisać wierząc, że być może dzięki temu zapomni o przeszłości, zabije swój strach, zabije demony żyjące w nim od czas tamtych dni spędzonych w odizolowanym i przerażającym miejscu, jakim był
Dom na Węgorzowych Moczarach znajdujący się na Ławicy Dziewięciu Topielców.
        Wiele lat wcześniej, przed incydentem z duchami, Arthur Kipps był młodym mężczyzną pochodzącym z Londynu pracującym jako notariusz. Pewnego dnia zmuszony jest wyjechać do Crythin Gifford, małego miasteczka na północy Anglii, aby dopilnować pogrzebu pani Alice Drablow oraz przejrzeć i uporządkować dokumenty znajdujące się w jej domu.
       Większość osób w miasteczku jest niechętna do rozmowy na temat zmarłej, jej domu oraz tajemniczej Kobiety w czerni, którą Arthur widział na pogrzebie. Później, po spędzeniu dłuższego czasu w domu zmarłej w obecności krzyków, wizji oraz przerażających odczuć, Arthur odkrywa tożsamość tajemniczej Kobiety...
        I kiedy sądzi, że wszystko, co złe dobiegło końca z chwilą opuszczenia przeklętego miejsca, przekonuje się, jak bardzo się mylił. Po pewnym czasie powraca do Londynu, a Kobieta w czerni odnajduje go i odbiera mu najcenniejszą rzecz, jaką posiadał - rodzinę - jako jej zemstę, jej - Kobiety w czerni.
        Co wydarzyło się na Ławicy Dziewięciu Topielców? Jaka jest przyczyna żyjących tam krzyków oraz mrocznych sekretów?


Dlaczego warto to przeczytać


       "Kobieta w czerni" to przerażająca, ale także wspaniała opowieść o strachu, duchach, koszmarach oraz o ludzkim umyśle. Jeśli chcecie poczuć dreszcz strachu na swej skórze, ta książka jest dla was, ponieważ ma w sobie wszystko, czego potrzebujecie w mrocznej i świetnej opowieści.


Na co zwrócić uwagę


        Jak bardzo zdradziecki jest ludzki umysł. Ciekawość czy strach - co ma większą kontrolę nad człowiekiem? Co dzieje się z człowiekiem, który traci wszystko?


Ostatnie słowo o książce

      "Kobieta w czerni" jest ponadczasową opowieścią o duchach i ze względu na jej klimat najlepiej czytać ją w nocy. Opowieść stworzona przez Susan Hill jest interesująca, że czyta się ją dość szybko i z przejęciem.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze