26.6.20

Matt McCarthy : Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty


O czym jest książka

    "Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty" to szczera opowieść o marzeniach i mocnym zderzeniu z rzeczywistością i ludzkimi możliwościami, których doświadczył
Matt McCarthy jako stażysta w jednym ze szpitali.

    W szkole medycznej Matt McCarthy miał marzenie: być lekarzem innym od innych. Lekarzem wspaniałym i troskliwym, który byłby w stanie pomóc każdemu. Lekarzem idealnym. Jego wizja wspaniałości zmieniła się diametralnie, gdy podczas jego pierwszego dyżuru prawie umarł dopiero co przyjęty pacjent. W jednej chwili nastąpiło zderzenie wyobrażenia z rzeczywistością, obietnic z ludzkimi możliwościami, marzeń z granicami, które wcześniej czy później trzeba przekroczyć. I to nie jeden raz. Matt uświadomił sobie wówczas, że będzie ciężko, a rzeczywistość daleka jest od jego dotychczasowych wyobrażeń na temat bycia lekarzem.

Najpierw trafiłem na chirurgię na trzymiesięczny cykl - sto dwadzieścia godzin pracy w tygodniu - w Massachusetts General Hospital, mający wyłonić garstkę przyszłych chirurgów w grupie liczącej stu sześćdziesięciu pięciu studentów.
     Marzenia pielęgnowane od lat ustąpiły miejsca trudom związanym z przetrwaniem w szpitalnej codzienności. Każdy dnień był dla niego walką, by mimo strachu wykorzystać zdobytą wiedzę, ratując tym samym życie potrzebującym. Fakt, że stażysta to jeszcze nie prawdziwy lekarz nie pomagał w walce nad zapanowaniem nad nerwami i uciekającym czasem, od którego zawsze zależy życie drugiego człowieka.

- Dam ci kilka rad, które przekazano mi, kiedy zostałem chirurgiem - oznajmił. - Możesz je uznać za coś w rodzaju podręcznika przetrwania chirurga. - Na moment zamknąłem oczy, dając do zrozumienia, że będę bacznie słuchać. - Jedz, kiedy możesz jeść. Śpij, kiedy możesz spać. Kiedy możesz wyciąć numerek, wycinaj. Tylko nie wytnij trzustki.

    Aż nadszedł dzień, gdy żaden lekarz, przyjaciel czy nauczyciel nie był w stanie pomóc McCarthy'emu. Pewne zdarzenie zagroziło jego zdrowiu i zbyt boleśnie pokazało mu, jak cienka granica jest między lekarzem a pacjentem.

     Zabawne i do bólu szczere wspomnienia zawarte w książce "Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty" przenoszą nas, czytelników, do świata niedostępnego dla zwykłych ludzi. Do świata, gdzie paradoksem bycia lekarzem jest pytanie: jak nauczyć się ratować życie w zawodzie, w którym trzeba obyć się bez praktyk, bo one praktycznie nie istnieją?


Umiejętności nabyte na chirurgii - zakładanie szwów, obsługiwanie laparoskopu, łapanie tętnic do szycia - stały się moimi najlepszymi wspomnieniami ze studiów medycznych. Posiadałem złożone, specjalistyczne przygotowanie, ale dwa tygodnie po ukończeniu Harvard Medical School w czerwcu 2008 stały się one dla mnie bezużyteczne. Właśnie szykowałem się do pierwszego dyżuru na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej szpitala klinicznego Columbia University Medical Center.


Dlaczego warto to przeczytać

    "Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty" to niesamowita lektura, która nie pozwala odłożyć książki do samego końca!
    To szczery zapis wspomnień początkującego lekarza, który został wrzucony w szpitalną codzienność bez przygotowania. Opowieść o poczuciu przytłoczenia, zdezorientowania i przerażenia. O samotności, natłoku myśli i emocji. To szczera opowieść o fascynującym świecie lekarzy i życiu szpitalnym, który tak naprawdę jest niewidzialny dla ludzi z zewnątrz.
     Jego wspomnienia to mieszanka ekscytacji i przerażenia. Liczne szczegóły i dialogi zawarte w książce powodują, że czytelnik staje się niewidzialnym bohaterem i jeszcze mocniej przeżywa to, czego doświadczają lekarze, zwłaszcza początkujący. Czytelnik ma możliwość zobaczyć z bliska, jak stażyści uczą się nawet z pozoru łatwych rzeczy np. jak rozmawiać i jak nie rozmawiać z pacjentami, jak radzić sobie ze stresem, natłokiem myśli, utratą wiary we własne siły.
      Zanurzenie się we wspomnienia i doświadczenia McCarthy'ego jako stażysty  otwiera oczy i daje do myślenia. Sprawia, że czytelnik zdaje sobie sprawę, że pod słowem "lekarz", a tym bardziej "lekarz stażysta" kryją się strach, niezliczone problemy w życiu zawodowym i prywatnym i obawa, że zdobyta wiedza może być niepełna, albo... że może przyczynić się do do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pacjenta.


Ostatnie słowo o książce

     "Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty" jest z jednej strony zabawną i bardzo interesującą lekturą, która w przystępny sposób obrazuje długą i niełatwą ścieżkę lekarskiej kariery. Z drugiej - zmusza nas do refleksji nad codziennością i problemami ludzi, od których zależy nasze zdrowie i życie.
     Książkę polecam każdemu, nie tylko pasjonatom literatury faktu. Szczególnie polecam osobom, których interesuje świat medyczny. Jestem pewna, że pokochacie tę książkę! Matt McCarthy autor amerykańskich bestsellerów: Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty, Odd Man Out: A Year on the Mound with a Minor League Misfit oraz Superbugs: The Race to Stop an Epidemics. Pracuje jako adiunkt na uczelni medycznej Weill Cornell oraz lekarz specjalista w New York-Presbyterian Hospital. Recenzuje literaturę faktu dla „USA Today” i jest redaktorem naczelnym periodyku „Fungal Infection Reports”.
 

Tytuł oryginału: The Real Doctor Will See You Shortly: A Physician's First Year
Wydawca: Wydawnictwo Bukowy Las
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 384
 
 
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Books Coffee and I , Blogger