15.7.20

Franco Forte & Scilla Bonfiglioli : Dziewczynka z SobiboruHistoria jest koszmarem z którego próbuję się obudzić.
                                                                                                      James Joyce,  Ulysses
O czym jest książka

     Hans Heigel to człowiek, którego życie nie odbiega znacząco od codzienności innych. Ma kochającą rodzinę, jego życie jest w miarę normalne i szczęśliwe. Mężczyzna nie rozumie i nie podziela wrogości swojego kraju. Kraju, który zmienił się na przestrzeni lat. Zachowuje jednak pozory, aby nie narazić bliskich na nieprzyjemności w związku ze swoimi poglądami.

Hans Heigel wiedział, że zmiany nigdy nie zachodzą niespodziewanie.

     Wszystko zmienia się diametralnie, gdy jego rodzinę dotyka niewyobrażalna tragedia, która odznacza się piętnem na mężczyźnie, niszcząc jego świat. Jednocześnie wraz z rodzinną tragedią nadchodzi wiadomość o przenosinach i służbie jako oficer SS w obozie zagłady w Sobiborze. Mimo własnych przekonań wykonuje odgórne polecenia z pokorą, ale to, co czego jest świadkiem, sprawia, że mężczyzna coraz bliżej dociera do granicy wytrzymałości. Każde okropieństwo, jakie ma miejsce w obozie, zapada mu głęboko w pamięć.
      Pewnego dnia wśród więźniów skazanych na zagładę jego wzrok napotyka żydowską dziewczynkę, Leę. Lea jest uderzająco podobna do jego córki. W jej oczach dostrzega nie tylko strach, ale również niewinność, rozdarte marzenia, utraconą przyszłość. Wie, że światło bijące od dziewczynki coraz szybciej przygasa. Coś w nim pęka. Postanawia ocalić Leę, choć oznacza to podjęcie największego ryzyka z możliwych.

Uśmiechał się do niej, dopóki nie zniknęła mu z pola widzenia.
Wydawało mu się, że słyszy szczęśliwy śmiech Hanne, dobiegający spoza czystego nieba nad polami.

    Niemal bez przerwy rozmyśla i planuje, spiskuje i podejmuje straszliwe decyzje. Wszystko po to, aby ocalić dziewczynkę żydowskiego pochodzenia.

      Czy jego trudy przyniosą zamierzone efekty? Czy relacja Hansa i Lei nie okaże się dla nich zgubna? Wszystkiego dowiecie się, sięgając po tę książkę.


Ukochana Ingrid, wybacz mi.
Wybacz to, co zrobiłem, to, co robię, oraz to, co będę zmuszony robić w przyszłości.


Dlaczego warto to przeczytać

     "Dziewczynka z Sobiboru " to powieść pełna piękna i okrucieństwa. Powieść trafiająca do najgłębszych zakamarków duszy czytającego już od pierwszych stron. I zostająca z czytelnikiem na długo po odłożeniu książki.
     Ta powieść to mozaika sprzeczności: delikatności i okrucieństwa, miłości i nienawiści, nadziei i śmierci. Jest dowodem na to, że pośród zła zawsze można znaleźć płomyk nadziei, który może wszystko odmienić. Jest dowodem, że nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach warto podjąć ryzyko i zawalczyć o coś lepszego, piękniejszego.


Ostatnie słowo o książce

       Franco Forte i Scilla Bonfiglioli, zainspirowani prawdziwą historią, stworzyli pełną dramatyzmu opowieść o miłości, przyjaźni, ludzkim sumieniu i życiu. O życiu, o które zawsze warto walczyć, nawet jeśli przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę.
    "Dziewczynka z Sobiboru " to powieść opowiadająca o tym momencie w dziejach Świata, o którym nie można zapomnieć. Nigdy.
     Na rynku wydawniczym pojawiło się wiele książek inspirowanymi prawdziwymi wydarzeniami, które dotyczyły wojny. Jedne były lepsze, inne gorsze, ale każda ukazywała to samo: okrucieństwo, które ludzie zadali ludziom. Każda taka książka jest na swój sposób wyjątkowa. Tak samo jest z jest "Dziewczynką z Sobiboru". Mimo że podejmuje tak trudną tematykę i przedstawia rozdzierającą serce historię walki dobra ze złem oraz własnych przekonań z przekonaniami narzuconymi przez silniejszych, jest to piękna opowieść. Piękna, ale okrutna.
    Polecam "Dziewczynkę z Sobiboru" wszystkim, nie tylko osobom, które lubią powieści historyczne lub powieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami.Tytuł oryginału: La bambina e il nazista
Wydawca: Wydawnictwo Bukowy Las
Rok wydania:  2020
Liczba stron: 328


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Books Coffee and I , Blogger