all

prawdziwe historie i prawdziwi bohaterowie

By Małgorzata Mikos - 14.9.20

 


 

 

W sierpniu, w ramach maratonu czytelniczego organizowanego przez OpowiemCi, stworzyłam listę z propozycjami książek, które przestawiają prawdziwe historie i prawdziwych bohaterów. Lista może jest krótka, ale znajdują się na niej wspaniałe - moim zdaniem - książki, które warto poznać i zatracić się w ich treści. 

Każdą z tych książek polecam z całego serca.

 

 


 

Laura Hillenbrand : Niezłomny

   Na mojej liście książek, które opowiadają prawdziwe historie i przedstawiają prawdziwych bohaterów jest wiele. Każda z nich jest inna, porusza inne tematy, wywołuje skrajne emocje. Każda z takich książek zawsze zostaje ze mną przez długi czas, czasem nawet na całe życie.
   Tym razem chciałabym polecić Wam książkę "Niezłomny" Laury Hillenbrand. Jest to niesamowita historia Louisa Zamperiniego, który w młodości zapowiadał się na świetnego biegacza i wystąpił nawet na Letnich Igrzyskch Olimpijskich w 1936 roku. Podczas II Wojny Światowej jego samolot został zestrzelony i wraz z dwoma ocalałymi członkami załogi dyfował po Pacyfiku przez 47 dni, poczym zostali pojmani przez żołnierzy japońskich i trafili do niewoli. Zamperini po odzyskaniu wolności nie powrócił już do sportu.
   Historia Louisa Zamperiniego wydaje się nieprawdopodobna, aby mogła być prawdziwa. Fascynuje i przeraża jednocześnie. Jestem pewna, że po przeczytaniu tej książki i poznaniu historii Louisa Zamperiniego, nie będziecie w stanie zapomnieć tej pozycji.

▫️ opis wydawcy:
  Opowieść, która porwała miliony czytelników na całym świecie i stała się podstawą dla filmu.

   "Gdziekolwiek spojrzał, widział tylko wodę. Wokoło sunęły leniwe rekiny, ocierając się grzbietami o tratwę. Czekały".
   Tak rozpoczyna się historia Louisa Zamperiniego – chłopaka znikąd, który dzięki uporowi i determinacji wywalczył sobie miejsce w drużynie olimpijskiej. Zestrzelony nad Pacyfikiem przez 47 dni dryfował na oceanie, broniąc się zarówno przed kulami wroga, jak i szczękami wygłodniałych rekinów. Wyszedł zwycięsko ze starcia z psychopatycznym komendantem w obozie jenieckim i zdobył miłość kobiety, która wydawała się poza zasięgiem jego możliwości.    A gdy było trzeba, potrafił pokonać nawet samego siebie…

 

 


 

Jon Krakauer : Wszystko za Everest
 

  Na mojej liście książek, które opowiadają prawdziwe historie i przedstawiają prawdziwych bohaterów jest wiele. Każda z nich jest inna, porusza inne tematy, wywołuje skrajne emocje. Każda z takich książek zawsze zostaje ze mną przez długi czas, czasem nawet na całe życie.
Tym razem chciałabym polecić Wam książkę "Wszystko za Everest" Jona Krakauera.
Chyba każdy słyszał o tragedii, która wydarzyła się w 1996 roku podczas ataku szczytowego na Mount Everest. Książka jest zapisem tych wydarzeń. Opowieść znakomita - wciągającą i przerażającą jednocześnie.
   Jon Krakauer, który został wysłany na wyprawę, aby napisać reportaż do magazynu Outside i dołączył do komercyjnej wyprawy, w niesamowity sposób przedstawił nie tylko samą tragedię, ale przede wszystkim problem komercyjnych wypraw w góry. Wypraw, które często nie przestrzegają odpowiedniego przygotowania człowieka pod względem fizycznym i psychicznym do tak ogromnego wysiłku.

opis wydawcy:
   Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył.
   Znakomicie napisana opowieść o losach dwóch tragicznie zakończonych wypraw komercyjnych, które wiosną 1996 roku wyruszyły na szczyt Everestu, przebojem weszła do kanonu literatury górskiej. "Wszystko za Everest" od niemal dwudziestu lat utrzymuje wysoką pozycję na liście bestsellerów, co jest zapewne zasługą wyraziście zarysowanych postaci, kapitalnej narracji, a także - last but not least - silnych emocji autora, którego najwidoczniej nurtuje swoisty „syndrom ocaleńca". Był bowiem jednym z dwóch ocalałych spośród sześciu uczestników swojej wyprawy, którzy weszli na szczyt.
   Obraz wydarzeń, jaki przedstawił Krakauer, wzbudził duże kontrowersje w środowisku wspinaczkowym i w amerykańskich mediach. Jak się okazało, autor przyjął znacznie bardziej krytyczną postawę w stosunku do uczestników wyprawy konkurencyjnej, chociaż to właśnie jego zespół poniósł największe straty. Główna oś sporu skrystalizowała się wokół postaci przewodnika Anatolija Bukriejewa, podczas gdy w rzeczywistości to właśnie on przyczynił się do uratowania wszystkich członków swojej ekipy.
 

 

 

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze