John Steinbeck : Na wschód od Edenu

By Małgorzata Mikos - 26.12.16


 
      Wydana w 1952 roku książka "Na wschód od Edenu" jest nie tylko jedną z najlepszych książek napisana przez pisarza, ale jest przede wszystkim ponadczasową opowieścią, która zachwyca swym przekazem oraz wartościami ukrytymi między wierszami.
     
      Z jednej strony historia wydaje się być prosta - ludzka codzienność, dobre i złe chwile, odmienne spojrzenia na świat. Z drugiej strony historia ta ma wiele osobistych bitew dla rodziny, honoru, szacunku, dla pozostania samym sobą, dla znalezienia własnej drogi. Książka porusza również tematy dotyczące deprawacji, dobroczynności, miłości, wędrówki przez życie, walki o akceptację, a także zdolności do autodestrukcji, miłości, grzechów, pokuty, wybaczenie oraz poczucia upragnionej wolności.
    "Na wschód od Edenu" jest opowieścią o Adamie Trasku, jego relacjom z ojcem i bratem, o jego tajemniczej żonie, o jego synach i niejasnych relacjach. Jest to również historia Samuela Hamiltona i jego rodziny, o jego talencie i pomysłach. Książka przedstawia życie ludzi w Salinas, dolinie, gdzie nie zawsze wszystko układa się pomyślnie. "Na wschód od Edenu" skupia się przede wszystkim na życiu i historii Adama oraz jego synów, ukazując w ten sposób podobieństwo do rodziny Hamilton - relacje między Adamem i jego bratem oraz relacje między synami Adama - Calem i Aronem, która porównana została do historii Kaina i Abla.


Dlaczego warto to przeczytać


    Książka jest o wolnej woli, o podejmowaniu wyborów i stawieniu czoła wszelkim przeciwnościom. Zawsze musimy wybierać pomiędzy dobrem i złem i zawsze będzie to tylko nasza decyzja, nikogo innego. Zawsze możemy wybrać czy chcemy być dobrym człowiekiem czy złym, nie ważne są geny, miejsce, w którym żyjemy - tylko my mamy władzę, aby tworzyć samych siebie, swój charakter, swoją przyszłość.  "Na wschód od Edenu" jest także na wewnętrznej walce, aby zaakceptować to, kim się jest, ponieważ "żyć" to jedna sprawa, a "być kimś" to coś całkiem innego. Pytania dotyczące grzechów i pokuty, niedopowiedzeń, autodestrukcji, próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie: co należy zrobić, aby być lepszym człowiekiem, aby myśleć jak lepszy człowiek?. Znajdujemy tu także religijną alegorię - Eden oraz historię Kaina i Abla.
     Innym powodem przemawiającym nad sięgnięciem po tę książkę jest unikalny styl pisarstwa Steinbecka. Pomiędzy kolejnymi wersami można odnaleźć pytania i odpowiedzi, cierpienie i radość, początek i koniec. Można także poniekąd odnaleźć również samego siebie. Książka ta daje wiele powodów do przemyśleń, zaskakujących momentów, fascynację nad postaciami. 


Na co zwrócić uwagę


    Na tak odmienne relacje i uczucia pojawiające się między ludźmi. Na rozmowy, pomysły, problemy oraz wskazówki dotyczące życia - tak naprawdę to jest prawdziwa postawa całej opowieści.


Ostatnie słowo o książce


     "Na wschód od Edenu" nie należy do łatwych i krótkich powieści; jest to powieść, która daje powody do rozmyślań. Dobrze jest mieć odrobinę spokoju i wolnego czasu, aby zatopić się w słowach tworzących powieść.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze