5.10.19

Christine Lynn Herman : Więźniowie Szarości


       To nie jest zwyczajne miejsce. To miasteczko, które ma swoje uroki i okrucieństwa. Ma skrzętnie skrywane tajemnice i moce. Tu rzeczywistość miesza się z magią, tworząc dwa równoległe światy. A Potomkowie założycieli żyją pośród zwykłych ludzi, chroniąc ich przed potężną bestią - Szarością.
      Witajcie w Czterech Ścieżkach.O czym jest książka


     Przed wielu laty Thomas Carlisle, Lydia Saunders, Richard Sullivan i Hetty Hawthorne powstrzymali okrutną Bestię. Uwięzili ją w alternatywnym świecie, w Szarości, który do złudzenia wygląda jak Cztery Ścieżki.

     Violet przybywa z matką do Czterech Ścieżkach, jej rodzinnego miasteczka, aby zaopiekować się schorowaną ciotką. Dziewczyna cierpi z powodu śmierci ukochanej siostry. Niemal od razu miasteczko robi na Violet wrażenie nieco dziwnego, odmiennego od innych. I ma rację. Cztery Ścieżki to miejsce wyjątkowe, które rządzi się własnymi prawami i panuje w nim dość osobliwa atmosfera.
      Justin, May, Harper i Isaac to potomkowie założycieli. Po przodkach odziedziczyli wyjątkowe moce, dzięki którym są w stanie powstrzymać Bestię przed zabijaniem niewinnych ludzi.
     Po pewnym czasie Violet dowiaduje się, że jest potomkinią  jednej z założycielek i ta wiadomość jest początkiem potwornych zdarzeń.
     Dziewczyna musi odnaleźć w sobie dość siły, aby dowiedzieć się prawdy o własnej rodzinie, o sobie i odkryć dar, o którym do tej pory nie miała pojęcia. Dar będący błogosławieństwem i przekleństwem jednocześnie.
     Jest jeszcze Szarość. Świat, który wnika do ludzkiego umysły, szepcze i zabija.
Bestia nie jest jedynym zagrożeniem dla Czterech Ścieżek. W mroku formuje się zapomniana grupa, planująca straszliwy spisek, będący zagrożeniem nie tylko dla rodzin założycieli, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasteczka.
      Kto okaże się przyjacielem, a kto zdrajcą? Jakie tajemnice skrywają potomkowie założycieli i to miasteczko? Czy uda się powstrzymać Bestię?


Dlaczego warto to przeczytać

    Największym atutem powieści bez wątpienia są postaci. Złożone, z bagażem doświadczeń, które poznajemy kawałek po kawałku. Stworzony w powieści świat jest unikatowy, pełen magii, światła i mroku. Akcja poprowadzona jest sprawnie i z wieloma momentami zaskoczenia. W sposób interesujący przedstawiony został motyw kultu, jego dobrych i złych stron.
    To opowieść o zwycięstwie i porażce, lojalności i zdradzie, miłości i przyjaźni. O walce o swoje życie, przyszłość. O zmierzeniu się z przeznaczeniem, które jest walką o śmierć i życie. 


Ostatnie słowo o książce

      "Więźniowie Szarości" to świetnie skomponowana mroczna opowieść o małym miasteczku, jego mieszkańcach, tajemnicach i potrzebie bliskości. To opowieść o walce z demonami, z którymi walczy każdy z nas na co dzień.
     To niesamowita powieść z gatunku dark fantasy, którą polecam każdemu, nie tylko młodym ludziom.


 Photo by Julia Byers

Christine Lynn Herman autorka urodzona w Nowym Jorku, ale wychowana w Japonii i Hongkongu. Jest zwolenniczką filozofii, że twój dom jest tam, gdzie są twoje książki. Christine Lynn Herman pisze książki o magii, potworach i dorastaniu. 
Więcej informacji: strona autorska, Twitter, Instagram, Pinterest, goodreads.


Tytuł oryginału: The Devouring Gray
Wydawca: Wydawnictwo Bukowy Las
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 360

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.


1 comment:

  1. Dla lubiących takie powieści, na pewno będzie ciekawa książka. Ja wolę obyczajowe, bez fantazji...

    ReplyDelete

Copyright © 2016 Books Coffee and I , Blogger